Wileńskie Kaziuki
Kaziuki to święto Wilna, największe tego typu wydarzenie na Litwie i jednocześnie najstarszy jarmark w tej części Europy.
To również symboliczne pożegnaniem z zimą. Ich tradycja sięga XVII wieku. Jest to jarmark odpustowy upamiętniający młodego księcia Kazimierza Jagiellończyka, wnuka Władysława Jagiełły, patrona Litwy i patrona rzemieślników.
Następca tronu Wielkiego Księstwa Litewskiego zmarł 4 marca 1484 w Grodnie i pochowany został w Katedrze Wileńskiej. Dawniej uroczystości odpustowe trwały ok. dwóch tygodni. Dziś jarmark jest organizowany na wileńskiej starówce, Placu Katedralnym i na Prospekcie Giedymina w ostatni weekend przed uroczystością św. Kazimierza, w 2019 roku odbędzie się w dniach 1-3 marca.
Kaziuki to święto twórców ludowych. Trzydniowy kiermasz jest prezentacją dorobku mistrzów ludowych i rzemieślników, którzy oferują wszystko to, co przez długie zimowe wieczory wytworzyli. I tak spotkać tu możemy artystów ludowych, rękodzielników, hafciarki, garncarzy, kaletników, rymarzy, masarzy, piekarzy, cukierników, pszczelarzy i bartników, przedstawicieli często już ginących zawodów. Przywożą ze sobą wyroby ceramiczne, kute, tkane czy plecione.



Na jarmarku możemy nabyć wiklinowe kosze, bardzo popularne wśród turystów, wyroby z leszczyny i słomy, fujarki, drewniane zabawki, łyżki, miski czy beczułki. Nie brakuje też wyrobów z gliny – dzbanów, talerzy i dzwoneczków. Mamy tu również duży wybór biżuterii z bursztynu, kolorowych tkanin oraz dzieł malarzy i rzeźbiarzy. Dużym zainteresowaniem cieszą się wyroby mające związek ze zbliżającym się Świętami Wielkanocnymi: wiklinowe koszyki na święconkę ozdobione koronką, figurki z kurczakami i zajączkami czy kolorowe pisanki zarówno te tradycyjne jak i zrobione z drewna, szkła, ceramiki, porcelany. Jednak niekwestionowaną królową jarmarku odpustowego i jej symbolem jest palma wileńska. Wykonana z suszonych naturalnych i farbowanych kwiatów i zbóż tworzy barwne tło dla innych wyrobów.
Oferta kulinarna przyprawia o zawrót głowy. Możemy spróbować tu nieklarowanego piwa domowego wyrobu, zjeść typowe litewskie potrawy: cepeliny (gotowane pyzy z mięsem, robione z surowych ziemniaków i okraszone skwarkami), kiszkę ziemniaczaną i delektować się razowym litewskim chlebem, którego możemy tu znaleźć nawet kilkadziesiąt rodzajów. Dużym powodzeniem cieszą się sprzedawane na sznurkach obwarzanki, lukrowane piernikowe serca, miody i miody pitne. Kupimy tu również tradycyjne litewskie wędliny (kindziuk litewski), wędzone ryby, sery czy wędzone wieprzowe uszy.
Niesamowity klimat jarmarku tworzą pochody z orszakiem przebierańców. Na jego czele kroczy kilkumetrowa postać św. Kazimierza, która prowadzi orszak od Katedry do kościoła św. Kazimierza. Tam, w obecności królewskiej świty, rycerstwa, mieszkańców miasta i gości zostaje ogłoszony początek jarmarku. Uczestnikom przez cały czas towarzyszą koncerty, głównie kapel ludowych, przemarsze i procesje. Festyn kaziukowy do doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami i kuchnią naszych sąsiadów. Pokazuje on bogactwo litewskiej ziemi i piękno tradycyjnego rękodzieła. To też dobre miejsce na zakup pamiątek i prezentów dla bliskich. W ostatnich latach, na fali popularności wileńskich kaziuków, organizowane są też na ich podobieństwo jarmarki w Kownie, białoruskim Grodnie czy niektórych miastach w Polsce.
RAMOWY PROGRAM IMPREZY
Dzień 1 (01.03)
Wyjazd z Łodzi w godzinach wieczornych ok. 23:30; Nocny przejazd do Wilna.
Dzień 2 (02.03)
Po przyjeździe do Wilna śniadanie w formie bufetu. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem (ok. 4 godziny): ”Śladami wybitnych polaków i postaci historycznych”: Cmentarz na Rossie, kościół św. Piotra i Pawła („perła” wileńskiego baroku) , Ostra Brama (kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej), cerkiew św. Ducha (pochowani trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie), klasztor bazylianów(dawne więzienie filomatów), plac Ratuszowy – dawna dzielnica żydowska, spacer ul. świętojańską, Zamkową (miejsca związane z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, S. Moniuszką, Cz. Miłoszem), Uniwersytet Wileński (tu A. Mickiewicz studiował), pałac prezydencki, podwórko Alumnatu, katedra św. Stanisława z piękną kaplicą św. Kazimierza (nekropolia królów polskich), urokliwe zaułki- zakątek gotycki i pomnik A. Mickiewicza. Czas wolny na Jarmarku. Obiadokolacja przed wyjazdem (zupa, drugie danie, napój). Nocny przejazd do Polski.
Dzień 3 (03.03)
Powrót do Łodzi w godzinach nocnych.
Cena zawiera:
- PRZEJAZD AUTOKAREM O PODWYŻSZONYM STANDARDZIE ( WC, KLIMATYZACJA, DVD, BAREK)
- KAWA, HERBATA, DOSTĘP DO WRZĄTKU PODCZAS PRZEJAZDU BEZPŁATNY
- ŚNIADANIE W FORMIE BUFETU PO PRZYJEŹDZIE DO WILNA;
- ZWIEDZANIE WILNA Z PRZEWODNIKIEM (OK. 4 GODZINY);
- OBIADOKOLACJA W WILNIE PRZED WYJAZDEM (ZUPA, DRUGIE DANIE, NAPÓJ);
- OPIEKĘ PILOTA;
- UBEZPIECZENIE NNW + KL (NIE OBEJMUJE CHORÓB PRZEWLEKŁYCH);
- 290 zł/os
- Zarezerwuj
Uwaga!
-
- Powyższa cena jest kalkulowana dla grupy min. 42 uczestników. W przypadku mniejszej ilości osób cena może ulec zmianie;
- Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie;
Termin wyjazdu:
01.03 – 03.03.2019